bravilor bonamat

Jak ekspres do kawiarni?

Najważniejszym urządzeniem w każdej kawiarni jest oczywiście ekspres. To serce każdej kawiarni. Od tego jakości zależeć będzie jak dobra będzie serwowana kawa. Dlatego chcąc prowadzić kawiarnię należy dokładnie zastanowić się nad jego wyborem. Tym bardziej, że na rynku jest wiele typów ekspresów. Wśród nich do najpopularniejszych należą ekspres ciśnieniowy kolbowy oraz ekspres ciśnieniowy automatyczny.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy

Dlaczego ciśnieniowy? Ponieważ gorąca woda jest w nim tłoczona przez kawę pod wpływem wysokiego ciśnienia. Sprawia to, że czas w jakim woda ma kontakt z kawą jest krótki. Kolba natomiast to pojemnik z rączką, do którego wsypuje się zmieloną kawę tuż przed podaniem. Ten typ ekspresu jest najbardziej profesjonalny do kawiarni. Początkujący pracownik kawiarni może mieć problem z jego obsługą. Ekspresem ciśnieniowym kolbowym przygotujemy cappucino, cafe latte, latte machciatto, a także americano.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny

Ten typ ekspresu wyposażony jest w młynek, pojemnik na wodę oraz pojemnik na fusy. Niektóre posiadają także spieniacz do mleka. Ekspres automatyczny jest przede wszystkim wygodny w użytkowaniu. Do jego korzystania nie jest potrzebne większe doświadczenie jak w przypadku ekspresu kolbowego. Wystarczy wsypać kawę, wlać wodę i nacisnąć przycisk. I to już wszystko. Niestety kawa przygotowana w automacie nie jest najwyższej jakości.

Najlepszym miejscem do zakupu ekspresu będzie hurtownia gastronomiczna. Warto zapoznać się z ofertą Bravilor Bonamat.