Kościół oo. Dominikanów


Zbudowany dzięki fundacji Kazimierza Wielkiego w 1342 roku. Budowla gotycka była mniejsza od obecnej, dopiero w XV wieku dobudowane zostały dwie nawy boczne. Kościół był dwa razy niszczony przez pożary. Między XV a XVI wiekiem przebudowany został w stylu renesansu lubelskiego. Przepiękna fasada frontowa została wzniesiona dopiero w początkach XVII wieku, również wtedy dobudowano jedenaście kaplic bocznych.  W jednej z nich - kaplicy Szaniawskich znajduje się słynne malowidło przedstawiające pożar miasta z 1719 roku.

Kaplica Tyszkiewiczów została wzniesiona w latach 1645 - 1658 przez architekta Jana Cangerle. dzięki fundacji wojewody kijowskiego Janusza Tyszkiewicza. Dekorację stiukową ścian wykonał w 1656 r. Jan Babtysta Falconi. Kaplica nakryta jest elipsoidalną kopułą, ozdobioną kompozycją freskową "Sądu Ostatecznego" Tomasza Muszyńskiego (1654-1658).

Kaplica Firlejowska wystawiona na pocz. XVII w., otrzymała w 1630 r. piękną manierystyczną dekorację sygnowaną przez uratora i sztukakotra zamojskiego Jana Wolffa. Na południowej ścianie kaplicy wmontowany jest renesansowy piętrowy nagrobek Mikołaja (zm. 1526 r.) i Piotra (zm. 1553 r.) Firlejów.


powrót

Zapraszamy do Akwarela Cafe

ul. Rynek 6, Lublin
Rezerwacja: 081 534 64 09

Zobacz plan dojazdu »