Kozłówka


  • Pałac w Kozłowce to jeden z najwspanialszych w Polsce muzeów rezydencjonalnych. Pałac został wzniesiony w 1742 roku dzięki fundacji ówczenego właściciela Michała Bielińskiego, według projektu Józefa Fontany. Od 1799 roku dobra kozłowieckie przeszły w ręce Zamoyskich. Przebudowa pałacu na przełomie XIX i XX w. nadała mu eklektyczny styl II Cesarstwa. Rezydencję otacza wspaniały park, będący realizacja wzorców francuskiej sztuki ogrodniczej.
  • Kaplica została wzniesiona w latach 1903-1909 i wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu, skąd skopiowano sztukaterie, kolumnadę, ołtarz i prospekt organowy. Wystrój wnętrza to projekt warszawskiego architekta Jana Heuricha mł. W prezbiterium witraż ze sceną Zwiastowania, pozostałe witraże z dekoracją geometryczną i herbem Zamoyskich. Ołtarz zdobiony brązami (figurami aniołów, główkami puttów i motywami roślinnymi: antepedium z przedstawieniem złożenia do grobu).Organy z mechanizmem grającym organolą, zbudowane w 1907 roku przez niemiecką firmę E. F. Walckera w Ludwigsburgu.
  • Pałac Kozłowieckich pełni funkcję Muzeum Zamoyskich, prezentując bardzo dobrze zachowane wnętrza magnackiej rezydencji.
  • Galeria Sztuki Socrealizmu - wystawa prezentująca zbiory malarstwa i rzeźby socrealistycznej "Oddech Stalina". Dopełnieniem galerii są stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki: Bolesława Bieruta (z Lublina),  Włodzimierza Lenina (z Poronina). Miłośnikom monumentalizmu tej epoki plecamy również Park Grutas na Litwie w okolicach Druskiennik.
powrót

Zapraszamy do Akwarela Cafe

ul. Rynek 6, Lublin
Rezerwacja: 081 534 64 09

Zobacz plan dojazdu »