Kazimierz Dolny


Miasto nazwane na cześć Kazimierza Sprawiedliwego. Lokowane  przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. Z królewskiej fundacji pochodzą zamek i baszta obronna, strzegące przeprawy wiślanej. 

                       

                    

Z fundacji Kazimierza Wielkiego  pochodzi takze gotycki kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który przebudowany w latach 1586-1613 po pożarze w 1561 r. uzyskał nową szatę, stając się przykładem renesansu lubelskiego.  W kościele warto zwrócić uwagę na: drewnianą ambonę z 1615 roku z dekoracjami wg wzornika Jana Vreademana de Vries z XVI w., kamienną chrzelnicę z 1587 r. z warsztatu Santi Gucciego, żyrandol z jelenich rogów tzw. meluzyna (XVI w.), kopuły kaplicy Górskich oraz kaplicy Różańcowej, organy w modrzewiowej oprawie z 1620 r. dzieła Szymona Liniusza.

        

Kazimierski rynek słynie z pięknych renesansowych kamienic braci Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów z XVII w., a także kamienic: Górskich i Celejowskiej zwaną Czarną /przy ul.Senatorskiej/ .

                    

                          

Charakterystycznym elementem krajobrazu nadwiślańskiego są spichlerze, będące pozostałością aktywności gospodarczej miasta XVI i XVII w. Spław wiślany do Gdańska, zwłaszcza zboża, którego handel mieszczanie kazimierscy niemal zmonopolizowali - przynosił fortuny. W czasach prosperity gospodarczej w Kazimierzu istniało 60 murowanych elewatorów, tuż przed rozbiorami było ich jeszcze 25. Do dziś zachowało się niewiele spichlerzy, część z nich mieści muzea i galerie, obiekty noclegowe i stylowe restauracje.

Synagoga żydowska zbudowana w drugiej połowie XVIII w. przy obecnej ulicy Lubelskiej 4. Podczas II wojny światowej, po przybyciu frontu do miasta w 1944 roku, hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę. Po wojnie budynek synagogi stał opuszczony i popadał w ruinę. W 1953 roku budynek bożnicy odbudowano i gruntownie wyremontowano przeznaczjąc ją na salę kinową. O synagodze istnieje legenda mówiąca że bożnicę miał ufundować sam król Kazimierz Wielki jako dar dla swojej ukochanej Esterki. Kamienie na budowę miały pochodzić ze Ściany Płaczu w Jerozolimie a parochety /to bogato zdobiona kotara w synagodze zasłaniająca szafę ołtarzową/ podobno uszyła sama Esterka.


powrót

Ostatnio dodane albumy

Zapraszamy do Akwarela Cafe

ul. Rynek 6, Lublin
Rezerwacja: 081 534 64 09

Zobacz plan dojazdu »