Wystawa Aktów

Wacława WantuchaAkwarela Cafe zorganizowała wystawę aktów Wacława Wantucha. Wystawę można było oglądać w lipcu i sierpniu 2007.


Albumy fotograficzne: „Kraków” (2001), „Akt” (2003), „Kraków” (2003), „Akt 2” (2006).

 


    Nastrojowe czarno-białe zdjęcia Wacława Wantucha ukazują piękno kobiecego ciała. Oryginalne, artystyczne ujęcia dyskretnie i ze smakiem eksponują urok nagości, zasłaniając i odsłaniając, kryjąc w cieniu twarze modelek, które stają się anonimowe, ale zarazem niezwykle konkretne.


    Nie można tu mówić o odindywidualizowaniu, każda z nich ma jakiś znak szczególny, piękne długie blond włosy, tatuaż. Widać pietyzm i szacunek,
z jakim fotografik traktuje swoje modelki. Akty przywodzą na myśl obrazy dawnych mistrzów, z równą estymą podchodzących do ciała kobiety.


Fragment wstępu do albumu Akt 1 napisany przez Janusza Głowackiego:


    "Świat wkroczył właśnie w kolejne tysiąclecie, ale ciągle nie ma pewności czy nagość to stan naturalny, czy może jednak wyuzdanie. Piękno czy hańba. Miłość, bezbronność i niewinność czy jednak raczej obrzydliwość, bezwstyd i zepsucie. Kultury i religie, zatrudniając miliony odłupywaczy
i zamalowywaczy, zamieszały nam kompletnie w głowach.


    Już niekoniecznie wiemy, patrząc na dobrze znajome piersi, pośladki, uda i biodra, cudownie przemienione przez Wacława Wantucha w trudne do rozszyfrowania poetyckie pejzaże, zimne kubizujące rzeźby czy martwe natury – oglądamy czy podglądamy? Budzą się w nas uczucia wyższe czy najniższe? Podziwiamy
czy pożądamy? "


Fragment wstępu do albumu Akt 2 napisany przez Jerzego Pilcha:


    "Nie wiem, czy w sztukach plastycznych jest "kryterium pleców",
czy w ogóle istnieje jakiś - dajmy na to - czeladniczy egzamin, na którym uczeń ma "zrobić plecy" - i jak je zrobi, to znaczy, że coś umie.
Ale przyjrzyjcie się - nie omijając, ma się rozumieć, innych ujęć - jak Wantuch fotografuje plecy, a pojmiecie jak wiele on umie i wiele widzi. Jak oświetlona jego obiektywem płaszczyzna pleców niebywale bywa zmysłowa i zarazem nierealna, realistyczna i abstrakcyjna, symboliczna i werystyczna. Jeśli istnieje fotografia esencji nagości, fotografia nagości samej w sobie, to jest to fotografia damskich pleców przez tego autora uczyniona."

 

Powrót do Wacław Wantuch


powrót

Ostatnio dodane albumy

Zapraszamy do Akwarela Cafe

ul. Rynek 6, Lublin
Rezerwacja: 081 534 64 09

Zobacz plan dojazdu »